155 rocznica Powstania Styczniowego

data: Styczeń 22, 2018

22 stycznia przypada rocznica Powstania Styczniowego, w tym roku mija 155 lat od rozpoczęcia ostatniego zrywu patriotycznego przeciwko carskiej Rosji.

Mieszkańcy Glinojecka byli świadkami tych wydarzeń oraz uczestniczyli w walce. Artykuły na ten temat ukazywały się na portalu w latach ubiegłych. Mimo, że przy ul. Ciechanowskiej 10, na budynku byłego hotelu Cukrowni Izabelin zamontowana jest, niestety mało czytelna już tablica pamiątkowa przypominająca nam o tych czasach, nie pamiętamy o tak ważnym, historycznym wydarzeniu. Nie było przez wiele lat żadnych uroczystości z tego tytułu.

Warto było by, zwłaszcza w setną rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, odnowić tablicę, uzupełnić ją i może umieścić na niej nazwisko ks. Krużmanowskiego, proboszcza parafii Glinojeck, który za głoszenie patriotycznych kazań i pomoc powstańczemu oddziałowi pod dowództwem Kazimierza Wolskiego został zesłany na Syberię oraz Józefa Nostitz-Jackowskiego – właściciela majątku Glinojeck, który podczas powstania był zastępcą naczelnika powiatu przasnyskiego. Może także odszukać nazwiska pracowników cukrowni  Izabelin i właścicieli okolicznych majątków biorących udział w powstaniu?

Więcej informacji:

https://glinojeck.info/154-rocznica-powstania-styczniowego/

https://glinojeck.info/piknik-patriotyczny-w-dziektarzewie/

https://glinojeck.info/historia-sprzed-150-lat/

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *