3 maja w szkołach

data: 3 maja, 2014

Dziś obchodzimy 223 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja został uznany za święto narodowe uchwałą z 29 kwietnia 1919. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946. Wtedy, z powodu demonstracji studenckich w wielu miastach, władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951. Dopiero w roku 1981 władze ponownie zaczęły świętować to historyczne wydarzenie – świadczą o tym gazety codzienne z tego czasu. Tym samym w roku 1981 pierwszy raz po wojnie – i zaznacza to „Głos Robotniczy” z wydania 1-3.05.1981 – świętowano rocznicę Uchwały Majowej. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990.

Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą.

W glinojeckich szkołach przygotowano uroczyste apele z okazji tej rocznicy.

Szkoła Podstawowa

W podstawówce apel przygotowały dzieci pod okiem p. Jolanty Wysockiej. Głównymi punktami apelu były: odegranie sceny aktu rozbioru Polski oraz przytoczenie najważniejszych postanowień Konstytucji. Wszyscy zebrani zaśpiewali „Rotę”. Na koniec dzieci z klasy 3B zatańczyły piękny, polski taniec – Krakowiaka.

Gimnazjum

Młodzież z gimnazjum, pod kierunkiem pani Anety Pac, przypomniała nam historię uchwalenia Ustawy Rządowej. Całość dopełniały patriotyczne pieśni w wykonaniu chóru pod kierunkiem pani Aldony Wiśniewskiej.

Liceum

W LO p. Jacek Hryniewicz, opowiedział o okolicznościach uchwalenia konstytucji, jej zwolennikach i przeciwnikach. Wykłady p. Hryniewicza na temat ważnych dla Polaków wydarzeń są często występującym elementem apeli w Liceum w Glinojecku.