Cecyliada 2016

data: Grudzień 1, 2016

19 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury po raz 23 odbyło się spotkanie zespołów śpiewających muzykę religijną zwane Cecyliadą.

Uroczystość św. Cecylii, patronki śpiewu kościelnego, muzyków, chórzystów, organistów i lutników przypada w kalendarzu na dzień 22 listopada. Nie jest znana dokładna data jej urodzin i śmierci, żyła na przełomie II i III wieku. Cecylia była jedynym dzieckiem rzymskiego patrycjusza, kobietą o nietuzinkowej urodzie. Po przyjęciu chrztu nawróciła się na wiarę chrześcijańską i złożyła śluby czystości. Nieświadomi tego rodzice wydali ją za poganina Waleriana. Cecylia wyznała mu, iż jest chrześcijanką. Walerian uszanował przekonania dziewczyny, nawrócił się i razem z bratem przyjął chrzest z rąk papieża św. Urbana. Były to czasy prześladowania chrześcijan. Cecylię, jej męża i szwagra skazano na okrutną śmierć. Została pochowana w katakumbach. W XI wieku odnaleziono ciało św. Cecylii, które zachowało się w stanie nienaruszonym.

W tegorocznym spotkaniu ku czci św. Cecylii brała udział schola z parafii Błogosławionych Płockich Biskupów Męczenników w Ciechanowie pod kierunkiem Katarzyny Pomianowskiej i współudziale instrumentalistów Marcina Ogonowskiego i Marcina Zielińskiego, chór parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Glinojecku prowadzony przez organistę Dawida Małeckiego oraz zespół instrumentalno- wokalny Wesołe Nutki pod kierunkiem Magdaleny Witkowskiej.  Oczekiwana była również schola z parafii św. Katarzyny w Łęgu jednak z nieznanych przyczyn nie dojechała.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>