Doniosła uroczystość w Uniecku

data: 20 stycznia, 2020

 

W drugą niedzielę września w miejscowości Montecerignone / Włochy/ sanktuarium gromadzi pielgrzymów, którzy pragną być uczestnikami uroczystości odpustowych ku czci bł. Dominika Spadafory

   Bł. Dominik Spadafora urodził się w 1450 r. w Randazzo na Sycylii. Stał się wielkim apostołem swojej rodzinnej wyspy i całych Włoch. Rozważał często Mękę Pańską, jaśniejąc miłością i pokorą. Wielu młodych przyciągnął do zakonu św. Dominika Guzmana. Zmarł 21 grudnia 1521 r. Jego kult zatwierdził papież Benedykt XV 12 stycznia 1921 r. 10 września 2006 r. rozpoczęto proces kanonizacyjny w diecezji San Marino – Montefeltro, w sanktuarium Santa Maria in Reclauso.

   22 grudnia, w przedświąteczną niedzielę,  w parafii pw. Św. Jakuba Apostoła, na uroczystej Eucharystii zostały wprowadzone relikwie bł. Dominika Spadafory. Uroczystość została poprzedzona sobotnim czuwaniem. Powstała także, z inicjatywy ks. proboszcza Wojciecha Iwanowskiego, grupa modlitewna o kanonizację błogosławionego. Uroczystościom przewodniczył ks. Krzysztof Białowąs – odpowiedzialny za proces kanonizacyjny postulator rzymski – który swoje życie nierozerwalnie złączył z bł. Dominikiem. Mówi o nim: Był to człowiek modlitwy, wyrzeczenia i umartwienia oraz głębokiej wiedzy. Stróż wiary, a takiej postawy często nam dzisiaj brakuje. Bł. Dominik uczy również tego, że życie jest za krótkie, by je marnować. Podkreśla, że jesteśmy po to, by pomagać innym. Ponadto ukazywał Chrystusa ludziom poprzez swą erudycję i miłość do Matki Bożej, poprzez ciągłą modlitwę różańcową, cichą miłość bliźniego, chrześcijańską wyrozumiałość, przebaczanie, pokorę i wierność Ewangelii. Jego apostolska misja, rozpoczęta w Montecerignone w 1491 r., trwa do dziś.

Na pamiątkę ks. Białowąs zostawił w parafii Unieck obraz i ornat z wizerunkiem bł. Dominika. W relikwiarzu znajduje się fragment habitu zakonnego.

 

www.dominikspadafora.com

 https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/echo-2012-36-dominikanin.html