Igraszki na deskach M-GOK

data: 11 kwietnia, 2017

17 i 18 marca Teatr Amatorski z Glinojecka przedstawił na deskach M-GOK w Glinojecku ósmy, nowy spektakl. Tym razem zespół sięgnął do twórczości czeskiego pisarza Jana Drdy i publiczność miała możliwość obejrzenia sztuki Igraszki z Diabłem.

Sztuka opowiada o perypetiach dragona Marcina Kabata, który wracając z wojny zostaje zaatakowany przez zbója Sarka Farka. Jakoś udaje mu się go okpić i ten kieruje go do czarciego młyna. Potem przypadkiem spotyka eleganckiego młodzieńca Lucjusza, który okazuje się być diabłem. W tym samym czasie królewna Disperanda i jej służąca Kasia usilnie chcą wyjść za mąż i szukają na to sposobu oraz odpowiedniego dla nich kandydata. Obie spotykają Lucjusza/ jedna w lesie, druga u pustelnika Scholastyka/, składają podanie na męża i podpisują krwią cyrografy, jednocześnie oddając dusze diabłu. Kiedy spełniają jeden z warunków i zanoszą cyrografy do pełnego śpiących diabłów/Omnimor, Koborund i Lucjusz/ czarciego młyna, nieświadoma niczego Kasia oddaje cyrografy do rąk Marcina Kabata. Kiedy diabły się budzą, grają z Marcinem w mariaszka, lecz bardziej zależy im na grze, niż na duszy człowieka. Lucjusz widząc, że nie uda się zasilić piekła w duszyczki wzywa  na pomoc doktora Solfernusa. Przebiegły Solfernus gra z Kabatem o….kabat. Wygrywa, lecz oddaje Marcinowi ubranie, wyciągając uprzednio z kieszeni cyrografy. Zrozpaczony Marcin udaje się do piekła, aby ratować dusze dziewcząt. Spotyka tam Kasię, która jest tam jednak z innego powodu. Szuka narzeczonego, który uciekł sprzed ołtarza. Trafiają przed oblicze samego Belzebuba. Marcinowi, choć straszony jest madejowym łożem, udaje się zniszczyć cyrografy. Sytuacja wygląda tragicznie, lecz z pomocą przychodzi anioł Teofil i ratuje Marcina oraz Kasię. Potem jeszcze Marcin Kabat trzykrotnie korzysta z pomocy anioła. Ratuje przed wiecznym potępieniem zbója i pustelnika oraz prosi o nabicie fajki. Na końcu znajduje go Kasia i chce się z nim ożenić. W tej sprawie anioł już nie może pomóc Marcinowi, ponieważ w nagrodę miał tylko trzy życzenia. Więc Marcin musi… mieć piekło z Kasią.

Kasia – Marcelina Kocot,
Marcin Kabat – Marcin Nowakowski,
Lucjusz – Wojciech Bruździński,
Królewna Disperanda – Aneta Betlewicz,
Zbój Sarka Farka –Dariusz Lewandowski,
Anioł Teofil – Anna Radziejewicz,
Korborund – Norbert Hefczyc,
Omnimor – Agnieszka Muchyńska,
Solfernus – Piotr Wróblewski,
Scholastyk – Katarzyna Wiśniewska,
Belzebub – Marek Marcinkowski.

Obsługa techniczna spektaklu: Piotr Bielski, Filip Muchyński i Cyryl Wiśniewski.

Sztukę można było zobaczyć 17 marca o godzinie 11 i 19, oraz 18 marca o godzinie 16 i 19. Sztukę obejrzało około 1100 osób.