Narodowe Czytanie 2020 w Glinojecku w wydaniu on-line

data: 3 października, 2020
Ze względu na trwające ograniczenia związane z epidemią COVID-19 dziewiąta edycja Narodowego Czytania w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Glinojecku odbyła się on-line. Tego roku odczytywano „Balladynę” J. Słowackiego. Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania lektury w wykonaniu lokalnych lektorów pod tym artykułem, oraz na oficjalnym profilu Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Glinojecku na Facebooku.
 
Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowała para Prezydencka. Partnerem akcji jest Niepubliczne Przedszkole Akademia Małego Smerfa w Glinojecku.
 
Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.” – Źródło: oficjalna strona Prezydenta RP
 
 
Poniżej także zdjęcia uchwycone podczas nagrań:

Kliknij by obejrzeć galerię