Narodowe Święto Niepodległości 2015

data: 12 listopada, 2015

Uroczystą Mszą św. o godzinie 16 rozpoczęły się w Glinojecku obchody Święta Niepodległości. W eucharystii udział wzięli: władze Miasta i Gminy Glinojeck, przedstawiciele Rady Gminy z jej przewodniczącym, dyrektorzy placówek oświatowych, poczty sztandarowe szkół, poczet sztandarowy i członkowie OSP Glinojeck. Zanoszono modły za Ojczyznę i za tych, którzy za jej wolność oddali swoje życie. Pamiętajmy, że także mieszkańcy Glinojecka i jego okolic brali czynny udział w powstaniach narodowych i wojnach.  Niestety jak słusznie zauważył celebrans ks. proboszcz Adam Staniszewski  niewielu wiernych modliło się za pomyślność naszego kraju. Brakowało  młodzieży i dzieci, choć jak pokazują media młodzi ludzie w Polsce brali czynny udział w obchodach narodowego święta. Ks. prefekt Adam Gnyp w kazaniu przypomniał jak wiele Polacy obiecywali i przyrzekali Bogu, Maryi i Ojczyźnie w roku 1956. Nadmienił, że święto obchodzimy w niedługim czasie po perygrynacji obrazu Matki Bożej w naszej parafii. W darze ołtarza mieszkańcy ulic Wiejskiej i Fabrycznej zanieśli zakupione przez  nich ornat i stuły, oraz przygotowali oprawę liturgiczną.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, w którym z programem patriotycznym wystąpili: młodzież gimnazjalna przygotowana przez Sławomira Konstantynowicza i Aldonę Wiśniewską oraz Orkiestra Dęta OSP na czele z Witoldem Nowakowskim.

Mimo naszej oraz medialnej zachęty niewielu mieszkańców umieściło biało-czerwoną flagę przy swoich posesjach, co patrząc na poprzednie lata nie było niczym zaskakującym.