Nieudany ożenek

data: 17 marca, 2015
13 marca w M-GOK w Glinojecku odbyła się premiera spektaklu wystawianego przez ,,Amatorski Teatr w Glinojecku”. Była to już szósta sztuka, którą grupa teatralna przedstawiła publiczności. Tym razem aktorzy sięgnęli do XIX wiecznej klasyki rosyjskiej i wystawili „Ożenek” autorstwa Mikołaja Gogola, w przekładzie Juliana Tuwima.

Sztuka opowiada o usilnych poszukiwaniach odpowiedniego kandydata na męża przez Agafię, która zleca wyszukanie jak najlepszej dla siebie partii swatce. Nie może być to byle jaki kandydat, gdyż bohaterka, pochodząca kupieckiego stanu, pragnie poślubić szlachcica. Przybywają wyszukani przez swatkę Fiekłę pretendenci do ręki Agafii: egzekutor Iwan Pawłowicz, porucznik marynarki Baltazar Baltazarowicz, oficer piechoty Nikanor Iwanowicz. Szyki psuje im Koczkariew, który sam już żonaty pragnie omijając ,,instytucję” swatki, ożenić swojego przyjaciela – radcę dworu Iwana Kuźmicza Podkolesina. Ciotka Arina Pantalejmonowna przedstawia wychowanicy swojego protegowanego kupca Stanikowa, który według niej jest najlepszym kandydatem. Sprytna intryga Koczkariewa eliminuje wszystkich kandydatów oprócz Podkolesina, który w ostatniej chwili ucieka prawie sprzed ołtarza.

 

Obsada:

Agafia Tichonowna – Marcelina Wiśniewska

Iwan Kuźmicz Podkolesin – Łukasz Kapczyński

Arina Pantelejmonowna – Anna Radziejewicz

Ilia Fomycz Koczkariew –Wojciech Bruździński

Fiekła Iwanowna – Katarzyna Wiśniewska

Iwan Pawłowicz Jajecznica – Marcin Nowakowski

Baltazar Baltazarowicz Żewakin – Aneta Betlewicz

Nikanor Iwanowicz Anuczkin – Marek Marcinkowski

Aleksy Dmitriewicz Starikow – Piotr Wróblewski

Duniaszek – Dariusz Lewandowski

Stiepan – Kornel Wiśniewski

 

Oprawę muzyczną spektaklu przygotowała Irena Tereszczenko, której towarzyszyła uczennica – Oliwia Ossowska. O sprawy techniczne dbali Krystian Błaszkowski i Piotr Bielski.

 

Widowisko można było obejrzeć w czterech odsłonach, w piątek 13 o 11:00 i 18:00, oraz w sobotę 14 o 16:00 i 19:00. Publiczność jak zwykle nie zawiodła, widowisko oglądało około tysiąca osób.