OBCHODY 103. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W GLINOJECKU

data: 11 listopada, 2021

 

11 listopada po raz 3 mieszkańcy Glinojecka przeszli ulicami miasta w marszu upamiętniającym Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Organizatorami wydarzenia byli: burmistrz MiG Glinojeck, dyrektor MGOK, ks. proboszcz.

Obchody rozpoczęły się otwarciem wystawy Ojcowie Niepodległości, którą można było obejrzeć dzięki uprzejmości Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Różne rodzaje broni prezentowało Stowarzyszenie Strzeleckie Spłonka z Szyjk, a Koło Gospodyń Wiejskich Tradycja z tej miejscowości częstowało przybyłych żurkiem i gorącą herbatą.

Przemarsz został poprowadzony przez grupę motocyklistów, duże flagi niesione były przez członków Jednostki Strzeleckiej 1863 z siedzibą w Uniecku oraz harcerzy z drużyny  Leśny Gral z Glinojecka. Maszerowali ze sztandarami druhowie OSP z Szyjk i Glinojecka, jednostki OSP z Malużyna i Ościsłowa wystawiły poczty sztandarowe. Udział wzięli: przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych z Glinojecka i Ościsłowa, rycerze Jana Pawła II, poczty sztandarowe, mieszkańcy miasta i gminy. Na trasie marszu grała orkiestra dęta i śpiewane były patriotyczne pieśni.

Na cmentarzu parafialnym, gdzie spoczywa wielu poległych, walczących o niepodległość naszej Ojczyzny na różnych frontach w Polsce i na świecie, zostały złożone symboliczne kwiaty i zapalone znicze. Kilka słów na temat odzyskania niepodległości powiedział burmistrz MiG. Nie mogło zabraknąć wspólnego odśpiewania Hymnu i okrzyku Cześć i chwała bohaterom.

Ostatnim punktem obchodów była uroczysta liturgia w parafialnej świątyni.

Poniżej fotorelacja z wydarznia.