Ościsłowo promuje swojego pisarza

data: 4 listopada, 2014

21 października o godz. 12:30 w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Żołnierzy Armii Krajowej w Ościsłowie odbyła się promocja książki Jerzego Stanisława Czajkowskiego ,,Rapsodia Ciechanowska” Współorganizatorami spotkania było Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie oraz Związek Literatów na Mazowszu. Spotkanie poprowadził Dyrektor Zespołu Szkół – Marek Marcinkowski.

Na uroczyste spotkanie przybyli:

– przedstawiciele najbliższej rodziny autora,

– Andrzej Pawłowski – Wicestarosta Ciechanowski.

– Waldemar Godlewski – Burmistrz M i G Glinojeck,

– Benedykt Pszczółkowski – radny Sejmiku Mazowieckiego,

– członkowie Związku Literatów na Mazowszu  z prezesem Panią Teresą Kaczorowską  dyrektorem PCKiS w Ciechanowie i współorganizatorem tej promocji,

– członkowie Ciechanowskiego Oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich,

– Dyrektor LO w Glinojecku Wiesław Mostowy oraz nauczyciel tegoż liceum, wytrwały podróżnik Jacek Hryniewicz,

– Dyrektor Gimnazjum w Glinojecku Lech Boniewski,

– prezes Banku Spółdzielczego w Ciechanowie Andrzej Szwejkowski

– ks. Jan Zalewski,

– ks. Mieczysław Białowąż

– Dyrektor MGOK w Glinojecku Wojciech Bruździński,

– radni, mieszkańcy Ościsłowa i okolic, nauczyciele, rodzice i uczniowie ościsłowskiego gimnazjum.

Podczas uroczystości odczytane zostały obszerne fragmenty najnowszej książki. Interesującą inscenizację przybliżającą życie i twórczość swojego krajana- literata przygotowali uczniowie pod kierunkiem Anny Radziejewicz, Doroty Narulskiej, Marty Witkowskiej, Katarzyny Wachnik, Elżbiety Niszczota. W większości młodzi ludzie wystąpili w mundurach harcerskich, co jeszcze bardziej podniosło uroczysty charakter czytanych utworów.

Autor z powodu choroby i pobytu w szpitalu na spotkanie nie przybył.

Jerzy Stanisław Czajkowski urodził się 13 stycznia 1931 roku w Ościsłowie pod Ciechanowem z matki Józefiny z Miernickich i ojca Stanisława Czajkowskiego. Ojciec był znanym na Mazowszu działaczem niepodległościowym, gospodarczym i społecznym. Do szkoły podstawowej Jerzy Stanisław uczęszczał w Ościsłowie, dalszą naukę rozpoczął w gimnazjum handlowym w Ciechanowie. Ze względu na to, iż wykryto u niego początki gruźlicy płuc zmienił szkołę na Liceum Administracji Finansowej w Warszawie. Przed maturą ze względu na zły stan zdrowia zmuszony był przerwać naukę i wyjechać do sanatorium w Otwocku. Zdrowie odzyskał, ale brak funduszy na dalszą naukę sprawił iż musiał podjąć pracę. Świadectwo maturalne uzyskał w 1960 roku jako absolwent Liceum Księgarskiego.

W początkach 1950 roku rozpoczął pracę zawodową jako korespondent w redakcjach czasopism ,, Trybuna Mazowiecka”, ,,Wieś”, ,,Trybuna Wolności’’, następnie pracował w Głównym Urzędzie Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Od 1grudnia 1951 roku do końca roku 1954 pełnił funkcję kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Ościsłowie. Uczył się także fotografii zawodowej w Warszawie. Od 1lipca 1956 roku pełnił obowiązki redaktora ekspozytury Polskiego Radia w Zielonej Górze. W tym czasie powstaje, bardzo istotny w rozwoju literatury polskiej XX wieku. ruch literacki ,,Współczesność’’. Jego współzałożycielem obok Romana Śliwonika, Janusza Żernickiego był Jerzy St. Czajkowski. W roku 1959 pracował w Wydawnictwie Prasowym ,,Ruch” i Zarządzie Głównym Towarzystwa Szkoły Świeckiej. Przez następne pięć lat pracował w Wydawnictwach Artystycznych i Filmowych.

W latach 1966-1968 spędził na Wydziale Historyczno –Socjologicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył kierunek Socjologia Kultury.

W latach 1971-1980 był redaktorem w dziale poezji i krytyki literackiej Redakcji Wydawnictw Seryjnych w Krajowej Agencji Wydawniczej.

W 1989 roku  ponownie dała znać o sobie choroba. Przed przejściem na emeryturę w początku lat 90-tych pracował jeszcze w Centrum Kształcenia i Badań.

Wydał 20 książek, w tym kilka za granicą. Jest członkiem ZAIKS-u i Związku Literatów Polskich.

[Rys biograficzny na podstawie posłowia autorstwa Stanisława Stanika zamieszonego w książce „Rapsodia Ciechanowska”.]