Peregrynacja wizerunku Maryi w Uniecku i Krajkowie

data: Sierpień 31, 2015

Po raz drugi wizerunek Matki Bożej odwiedza parafie diecezji płockiej. Idea peregrynacji została zapoczątkowana w 1956 roku, gdy słynący łaskami obraz był niesiony w procesji po wałach na Jasnej Górze. Zgromadzeni w Częstochowie wierni wołali ,,Matko, przyjdź do nas”. Zostało to odebrane jako potrzeba jednoczenia się wiernych przy wizerunku Maryi. Następnie zrodziła się myśl, aby kopia cudownego obrazu odwiedziła wszystkie parafie w kraju w ramach przygotowania Kościoła na Jubileusz Tysiąclecia Chrztu Polski. Prymas Stefan Wyszyński zlecił namalowanie duplikatu obrazu doc. Leonardowi Torwit. Ostateczna decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich parafii została podjęta na konferencji Episkopatu Polski 11 kwietnia 1957 roku, kopię obrazu 14 maja poświęcił w Rzymie papież Pius XII. Pielgrzymka rozpoczęła się 29 sierpnia na Jasnej Górze. 4 września 1966 roku w drodze z Warszawy do Katowic obraz został zatrzymany przez władze komunistyczne. Interweniował w tej sprawie Karol Wojtyła. Pierwszy etap peregrynacji został zakończony 12 października 1980 roku. W parafii Glinojeck obraz przebywał w dniach 18-19 maja 1976 roku.

4 maja 1985 roku w parafii Drochiczyn rozpoczął się drugi etap nawiedzenia. W diecezji płockiej Matka Boża pielgrzymuje od 20 czerwca 2015 roku – Pułtusk – do 11 czerwca 2016 roku- Płock. Jest to ściśle związane z jubileuszem 940-lecia istnienia diecezji oraz z zakończeniem 43 synodu płockiego.

W dniach 25-26 sierpnia ikona Maryi nawiedziła parafię Unieck. Matkę Bożą powitał biskup Roman Marcinkowski, ks. proboszcz Wojciech Iwanowski, księża z dekanatu raciąskiego i zgromadzeni wierni. Mimo iż tradycją było, że 26 sierpnia (w święto Matki Boskiej Częstochowskiej) obraz powracał na Jasną Górę, tym razem wizerunek pozostał w naszej diecezji.

W dniach 26-27 sierpnia Czarna Madonna zawędrowała w gościnne progi parafii Krajkowo, gdzie z ks. proboszczem Zbigniewem Klubą, kapłanami i parafianami przywitał Ją biskup Piotr Libera.
We wszystkich parafiach odczytywany jest list papieża Franciszka. Wśród licznych modłów zanoszonych do Maryi odnawiane są Jasnogórskie Śluby Narodu.

Parafia Glinojeck rozpoczęła przygotowania do perygrynacji, która będzie miała miejsce 7 października 2015 roku. Obraz przekażą nam parafianie z Dziektarzewa, z których część jest mieszkańcami gminy Glinojeck. Matka Boża zagości 14 października 2015r. w Sulerzyżu, następnie 22 października 2015r. w Malużynie.

Galeria zdjęć z Uniecka:

Galeria zdjęć z Krajkowa:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>