Wieczorynki kiedyś i dziś

data: 4 czerwca, 2014

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Glinojecku przez dwa tygodnie prowadziła cykl spotkań dla dzieci z Miejsko-Gminnego Przedszkola Publicznego oraz Akademii Małego Smerfa w Glinojecku.

Tematem lekcji były „Wieczorynki kiedyś i dziś”. Spotkania były przeprowadzone z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej. Przedszkolaki dowiedziały się m.in. jak kiedyś wyglądały bajki, jak zmieniały się wraz z upływem czasu, miały możliwość zobaczenia pierwszej bajki – Jacek i Agatka.

Pokaz bajek rozpoczął się od przedstawienia krótkiej historii wieczorynek, począwszy od metamorfozy wizualnej i graficznej, a także zmiany godzin transmisji i programów, przez pogawędkę dzieci i bibliotekarza na temat ulubionych bajek oglądanych przez przedszkolaków. Każdy z nich miał możliwość wypowiedzenia się na temat swojej ulubionej wieczorynki. Kolejnym etapem lekcji była prezentacja poszczególnych dobranocek emitowanych na kanale TVP 1. Podczas pokazu dzieciom rozdano książki do prezentowanych bajek. Następnie przedszkolaki odgadywały znane wieczorynki oraz wymieniały postacie w nich występujące. Na koniec miały możliwość obejrzenia humorystycznej bajki „Wilk i zając”.

Tekst: Anna Kalińska
Zdjęcia: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Glinojecku