„Kręci mnie bezpieczeństwo… przez cały rok szkolny” nad rzeką Wkrą w Glinojecku

data: 16 lutego, 2018

09.02.2018r w mroźne popołudnie w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… przez cały rok szkolny”, organizowanej pod patronatem MSWiA odbył się pokaz bezpiecznych technik ratowania na dzikiej plaży nad rzeką Wkrą w Glinojecku.

Spotkanie było skierowane do zuchów i harcerzy z Glinojecka i Ościsłowa  pod opieką druhny Aldony Rzemieniewskiej, Anety Betlewicz, Moniki Kotowskiej oraz Katarzyny Wachnik. Spotkanie zorganizowała Komenda Powiatowa PSP w Ciechanowie, z druhną Sylwią Wernicką   przy aktywnym udziale jednostki OSP Glinojeck. Akcja miała na celu aby  przestrzec dzieci i młodzież przed niebezpieczeństwem zabaw na zamarzniętych akwenach wodnych oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ratownicy przedstawili symulację zdarzenia, podczas którego człowiek wpada do wody,  pokazali zebranym, jak należy zachować się w takich sytuacjach i jak udzielić pomocy dbając równocześnie o swoje bezpieczeństwo. Zaprezentowano pokaz ratownictwa z wykorzystaniem profesjonalnego strażackiego sprzętu, w tym specjalnych sań lodowych, przypomniano zebranym wszystkie numery alarmowe, na które należy telefonować wzywając pomocy. Po kilku scenkach z udziałem topiącego się pozoranta ratownicy instruowali harcerzy, jak należy udzielać wymarzniętej osobie pierwszej pomocy. Na koniec ratownicy KSRG zademonstrowali, jak za pomocą liny wyciągnąć osobę płynącą z nurtem rzeki. Ważne aby uświadomić sobie jak niebezpieczne jest chodzenie po kruchym  lodzie. Harcerze zostali zapoznani ze sprzętem ratowniczym, który znajduje się na wyposażeniu SP. Na zakończenie wszyscy uczestnicy piekli kiełbaski przy ognisku  i śpiewali harcerskie piosenki.  Pokazom przyglądał się Burmistrz miasta Glinojeck Łukasz Kapczyński.

Opracował: st. kpt Jarosław Nowosielski
Zdjęcia: KP PSP Ciechanów
źródło: http://www.kppspciechanow.pl/

image006

1 Comment

  1. anka

    20 lutego 2018 at 19:07

    Burmistrza też kręci bezpieczeństwo w całym mieście,dlatego tak szybko zaczął działać miejski monitoring. Obietnmica i szybka realizacja,to motto Burmistrza Glinojecka.