McDonald w Glinojecku

data: 30 kwietnia, 2015
W dniach 24-25 kwietnia br. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Glinojecku, jako Partner Fundacji  Ronalda McDonalda zorganizował i przeprowadził  profilaktyczne badania ultrasonograficzne. Były one przeznaczone dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Akcja odbyła się w ramach programu „NIE nowotworom u dzieci”.

Celem przesiewowych badań USG była dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy stanu zdrowia. Badania były realizowane według standardów medycznych określonych przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy – radiologów – potwierdza Waldemar Jóźwiak – Dyrektor SPZZOZ. Ambulans fundacji pojawił się i zaparkował przed budynkiem SPZZOZ w dniu poprzedzającym badania. Pojazd  to unikalna, mobilna stacja medyczna, składająca się z poczekalni – rejestracji i dwóch gabinetów lekarskich, wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny.

W piątek i sobotę lekarze-radiolodzy przy zaangażowaniu i pomocy personelu pielęgniarskiego oraz grona miejscowych wolontariuszy przebadali ok. 120 dzieci. Czas potrzebny na badanie to około 15-18 minut. Każde dziecko przychodziło  na wcześniej umówioną godzinę, aby wizyta była jak najbardziej komfortowa. Po zakończeniu badania, rodzice otrzymali ich wyniki oraz ewentualne porady lekarskie. Atmosfera jaką stworzyli zarówno wolontariusze jak i lekarze, pozwoliła na bezstresową wizytę. Niespodziewanym gościem specjalnym w trakcie badań piątkowych był sam Ronald Mc Donald – oficjalna maskotka fundacji. Bawił się z dziećmi i pozował do pamiątkowych zdjęć.

Zabiegi w celu przeprowadzenia dla naszych dzieci, na naszym terenie takiej akcji profilaktycznej trwały ponad rok. Dzięki poparciu i zaangażowaniu miejscowego samorządu, Burmistrza, wolontariuszy  i postawy  Dyrektor Wykonawczej Fundacji – Katarzyny Nowakowskiej, udało nam się uzgodnić taki termin programu  i zrealizować go. To wielka sprawa i idea,  która pozwoli nam na szeroką współpracę z tym Partnerem jakim jest Fundacja Ronalda Mc Donalda jak też z innymi  partnerami, w celach profilaktyki zdrowia naszych dzieci i dorosłych.”  – podsumowuje dyrektor Jóźwiak.