Szlachetna Paczka w Glinojecku

data: 18 grudnia, 2014

W dniach 13-14 grudnia 2014r. odbył się XIV finał Szlachetnej Paczki. Pomysłodawcą projektu jest ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek, a dyrektorem Paczki Łukasz Miszon. Jest to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnych sytuacjach materialnych, gdzie występuje wielodzietność, jest samotny rodzic, choroba,  niepełnosprawność, starość i samotność lub wystąpiło zdarzenie losowe np. pożar, powódź itp.

W tym roku akcja zawitała do naszej gminy. Zgłoszono do niej 35 rodzin z czego 26 zakwalifikowało się do następnych etapów w tym zamieszczenia ich w bazie internetowej, z której od 22 listopada darczyńcy mogli poznawać ich historie, sytuacje oraz potrzeby i decydować, której rodzinie chcą i są w stanie pomóc. Darczyńcami są osoby prywatne, zazwyczaj współtworzące paczkę z rodziną i większymi grupami znajomych. Średnio jedną paczkę przygotowuje około 30 osób.

Potrzeby rodzin są poznawane podczas wizyt wolontariuszy w domach uczestników projektu. U nas w teren ruszyło 13 wolontariuszek i 1 wolontariusz. Poznali oni historię rodzin, ich sytuację, kondycję psychiczną, warunki mieszkaniowe, potrzeby i marzenia. Wiele rodzin znalazło darczyńców spoza naszego regionu. Ale i w naszej gminie znalazło się mnóstwo osób nie obojętnych na ludzkie nieszczęście. I tak paczki tworzyli pracownicy Urzędu Miasta i Gminy, Radni Miasta i Gminy, uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami Zespołu Szkół w Ościsłowie, rodzice i wychowawcy Akademii Małego Smerfa wraz z osobami prywatnymi i właścicielami lokalnych firm, uczniowie, rodzice i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury wraz ze swoimi podopiecznymi. Nie można również pominąć zaangażowania naszych duszpasterzy.

Dom Kultury na czas finału stał się magazynem, do którego darczyńcy zwozili paczki, a wolontariusze zawozili je do rodzin. Bezcenny był widok uśmiechniętych dzieci, czasem płaczących rodziców, zestresowanych wizytą i zaskoczonych ogromną ilością paczek jakie im przywieziono. Wiele marzeń zostało spełnionych, zakupiono rodzinom rzeczy, na które być może w życiu by sobie nie pozwoliły, odciążono ich budżety robiąc zapasy żywności czy środków chemicznych, ale przede wszystkim dano im nadzieję, że coś w ich życiu może się zmienić, że są ludzie chętni do pomocy, że nie są sami w tej trudnej sytuacji. Być może dzięki tym paczkom spędzą nadchodzące święta, spokojniej, radośniej i przy zastawionym stole.

Wspaniała akcja zakończyła się pełnym sukcesem. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znajdą się osoby chętne zostać wolontariuszami Szlachetnej Paczki jak też darczyńcami dla biednych rodzin. Pomagać też można stając się dobroczyńcą czyli przekazują pieniądze na statutowe zadania Stowarzyszenia Wiosna.

[tekst i zdjęcia: Aneta Betlewicz]