XXII Ciechanowska Jesień Poezji „Z duchem hrabiego Brunona Kicińskiego”

data: 12 października, 2017
Tegoroczna, już 22. z kolei, Ciechanowska Jesień Poezji trwała dwa dni (4-5 października.2017), miała bogaty program, przybliżyła zapomnianą sylwetkę poety i tłumacza Brunona D. hr. Kicińskiego i przyciągnęła poetów nie tylko z regionu, ale z różnych zakątków Polski oraz z USA, Ukrainy i Litwy.
Wszyscy poeci odbyli najpierw spotkania autorskie w szkołach podstawowych i średnich Ciechanowa, Gumowa i Gołotczyzny. Młodsi adepci literatury mieli w tym czasie w Galerii im. B. Biegasa warsztaty literackie, które prowadził Adam Lizakowski – znany polsko-amerykański poeta i nauczyciel akademicki.
Jak zawsze podczas Jesieni Poezji miał swoją premierę nowy, już 19 numer „Ciechanowskich Zeszytów Literackich”. Ten ukazujący się od 19 lat pod redakcją Teresy Kaczorowskiej periodyk, wydawany nakładem Związku Literatów na Mazowszu z siedzibą w Ciechanowie, nosi w tym roku tytuł „Bruno Dionizy hr. Kiciński – poeta, dziennikarz, wydawca”. Pismo poświęcono bowiem w dużej części hr. B. D. Kicińskiemu (1797-1844), który 20 lat ostatnich życia spędził w Ojrzeniu. Promocja nowego numeru „CZL” odbyła się więc w Szkole Podstawowej w Ojrzeniu, której uczniowie niezwykle pomysłowo przybliżyli biografię tego poety, publicysty, tłumacza, pamiętnikarza, wydawcy, działacza patriotycznego i ziemianina. Uczestnicy Jesieni Poezji zapalili ogień pamięci na jego grobie przy zabytkowym kościółku w Kraszewie.
Pierwszego dnia literaci uczestniczyli również w otwarciu wystawy fotograficznej o Czesławie Miłoszu, autorstwa jego studenta z Berkeley Adama Lizakowskiego (z jego prelekcją) w Kawiarni Artystycznej PCKiSz oraz w długiej, ale pięknej Nocy Poetów, podczas której odbył się też koncert Łukasza Jędrysa z Olsztyna (w ramach cyklu „Piosenka z tekstem” Wojtka Gęsickiego).

Czwartek, (5 października) był dniem opinogórskim. Zwiedzano Muzeum Romantyzmu, oddano hołd Zygmuntowi Krasińskiemu (w kryptach kościoła) i kustoszowi Januszowi Królikowi (na cmentarzu). Jak zwykle w południe zaplanowano Spotkanie z Literaturą w Opinogórze, już XIX z kolei, tym razem z Krzysztofem Masłoniem oraz rozstrzygnięto XXIX Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur Opina”. Wspaniały koncert fortepianowy ciechanowianki Anny Chmielińskiej /obecnie studentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie/ zakończył 19 edycję Jesieni Poezji.
– Była ona pod każdym względem niezwykła. Wspaniałe rzeczy dzieją się na Ziemi Ciechanowskiej! Dziękuję, że dbacie do dziedzictwo kulturowe, o kontakt młodzieży szkolnej z poezją, bo to najważniejsze dla przyszłości narodu – podsumował Stanisław Srokowski z Wrocławia, znakomity poeta, prozaik i scenarzysta filmowy (m.in. filmu „Wołyń).

W XXII Ciechanowskiej Jesieni Poezji uczestniczyli również inni znani literaci i badacze, jak prof. Krzysztof Szatrawski (Olsztyn), prof. Wiesław Pusz (Łódź), prof. Leszek Kociszewski (Ciechanów), Irena Duchowska (Litwa), Adam Lizakowski (USA/Dzierżoniów), Janusz Roszkowski (Iwonicz Zdrój), Bogusław Falicki (Warszawa), Paweł Kuszczyński (Poznań), Grzegorz Kucharzewski (Suwalszczyzna), poeci z Ukrainy: Olena Kryshtalska i Mykoła Martyniuk, Krzysztof Masłoń (Warszawa), a także poeci z regionu: z Ciechanowa, Płońska, Mławy, Przasnysza i Działdowa. Organizatorami byli: Związek Literatów na Mazowszu, Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta w Ciechanowie.

Tekst i zdjęcia - PCKiSz Ciechanów.