162 Rocznica Powstania Styczniowego

data: 22 stycznia, 2025

22 stycznia 1863 r. rozpoczął się największy zryw narodowy podczas zaborów.

Podczas powstania styczniowego okolice Glinojecka jak i jego mieszkańcy zapisali chlubną, a zarazem tragiczną kartę historii.

Na  trzech cmentarzach znajdujących się w gminie są do dziś mogiły powstańców. Dziedzic Glinojecka Józef Nostitz-Jackowski był zastępcą naczelnika wojennego powiatu przasnyskiego. Buchalter cukrowni  Karol Lutz , jako kurier Rządu Narodowego skazany został na 12 lat ciężkich robót. Ziemianin Glinojecki, Piwoński, utracił majątek. To samo spotkało Antoniego Bębnowskiego, Stefana Janiszewskiego, Antoniego Lejmana i kilku innych.

W 1863r. proboszczem parafii Glinojeck był ks. Augustyn Krużmanowski. Podczas Powstania Styczniowego błogosławił powstańcze sztandary i wygłaszał patriotyczne kazania.  28 stycznia 1863 roku udzielił błogosławieństwa 100 – osobowemu oddziałowi powstańczemu pod dowództwem pułkownika Kazimierza Wolskiego (pochodzącego z parafii Kraszewo, byłego żołnierza M. Garibaldiego), który następnie schronił się ze swoim oddziałem w Uniecku. Tam spotkał się w walce z żołnierzami Józefa Sierzputowskiego, w sile dwóch sotni Kozaków i 50 osób piechoty pułku Murowskiego. Niestety, w wyniku przewagi liczebnej i militarnej wroga powstańcy zostali rozbici. Wielu z nich zginęło od kul. Kapłan został za to aresztowany 29 stycznia  1863 roku i skazany na 10 lat zesłania na Syberię. Nigdy do parafii nie powrócił. Również ks. Adam Kosiński, proboszcz parafii Unieck, odbierał przysięgę i udzielał posług religijnych powstańcom, za co również został aresztowany. 

Rosjanie wzięli do niewoli 75 jeńców miedzy innymi Postarycha i Wolskiego, których po kilku dniach rozstrzelano w Modlinie. W zbiorowej mogile w Uniecku pochowano 7 z nich.

W 1993 roku z inicjatywy społeczeństwa został odsłonięty pomnik ku czci poległych powstańców.

31 stycznia 2012r. nadane zostało szkole w Uniecku imię Powstańców Styczniowych.

Podczas powstania styczniowego w cukrowni „Izabelin” wyruszyło do walki pod Płock 260 ludzi.

W Glinojecku na budynku byłego Hotelu Robotniczego przy ul. Ciechanowskiej umieszczona jest tablica pamiątkowa ufundowana przez Cukrownię „Izabelin”, która została odsłonięta w 1963r. w setną rocznicę powstania.

Otwórz załączniki

Unierzyż

Sulerzyż

Dziektarzewo

Ogonowo Kapliczka