Zostali oni podporządkowani dowództwu RAF. Polacy choć doświadczeni bojowo, byli trzymani z dala od działań i traktowani jako mniej przydatni. Określano ich mianem ,,skażonych syndromem klęski”.
W lipcu 1940 roku Niemcy rozpoczęli ofensywę lotniczą, która miała zdominować przestrzeń powietrzną Wielkiej Brytanii i rozbić w całości jej lotnictwo.
Porażki i liczne straty wśród Brytyjczyków zmusiły dowództwo do włączenia w walkę pilotów cudzoziemskich. W lipcu 1940 roku powstały dywizjony: myśliwski 302 i bombowe 300 i 301. Dywizjon 303 powstał miesiąc później. W dywizjonach polskich i angielskich walczyło łącznie 145 polskich lotników, poległo 29. Kulminacyjnym momentem bitwy określa się 15 września. Polscy piloci zestrzelili wtedy 26 maszyn niemieckich.
Warto z okazji 75 rocznicy Bitwy o Anglię wspomnieć postać Edwarda Piątkowskiego urodzonego 8 listopada 1919 roku w Glinojecku. Był mechanikiem pokładowym w stopniu sierżanta i walczył w Dywizjonie 305. Zginął 12 maja 1943 roku, podczas powrotu z lotu bojowego, po wykonaniu zadania. Jego ciała nigdy nie odnaleziono. Pomnik ku Jego czci znajduje się w centrum Glinojecka.