POWSTANIE WARSZAWSKIE – PAMIĘTAMY!

data: 1 sierpnia, 2023

W niedzielę 30 lipca w kościele parafialnym w Glinojecku odprawiona została uroczysta eucharystia w intencji Ojczyzny oraz miał miejsce koncert patriotyczny upamiętniający 79 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wzruszające, oryginalne teksty listów, pisanych podczas powstania, odczytali pracownicy biblioteki, członkowie Jednostki Srzeleckiej 1863 z Uniecka, harcerze i druhowie OSP. Piosenki powstańcze wykonały Justyna Łukasiak i Julia Zajkowska z Ciechanowa.

Urszula Wróblewska kierownik biblioteki, która przygotowała słowną część koncertu napisała: To właśnie listy pisane ręką najbliższych były najczęściej jedynym i najcenniejszym dowodem ich życia. Te listy doręczali najczęściej najmłodsi harcerze Szarych Szeregów, słynni Zawiszacy – chłopcy i dziewczynki w wieku 12, 13, 14 lat nazywani przez warszawiaków „doręczycielami nadziei”. Listonosze w harcerskich mundurach przez 63 dni dostarczyli niemal dwieście tysięcy przesyłek…Ta powstańcza harcerska poczta była jednym z fenomenów organizacyjnych walczącej Warszawy.

Poczty sztandarowe wystawili rycerze JPII i  Jednostka Strzelecka 1863. Zaproszonymi gośćmi wydarzenia byli: poseł na Sejm RP Anna Cicholska, V-ce Starosta ciechanowski Marek Marcinkowski, radni MiG Glinojeck.

 Organizatorem wydarzenia była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Glinojecku oraz ks. proboszcz Rafał Pabich. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Glinojeck Łukasz Kapczyński. Patronat medialny glinojeck.info.

Pamiętajmy, że mieszkańcy Glinojecka i okolicznych miejscowości, brali czynny udział w powstaniu, ginęli w walce i zostali zabici w egzekucjach wykonywanych na ludności cywilnej.

Wspominamy:

Stefanię Broniewską– żonę Zygmunta Broniewskiego urodzonego w Glinojecku ostatniego Komendanta Głównego NSZ,

Stanisława Rutkowskiego– syna Stanisława Rutkowskiego glinojeckiego organisty, założyciela miejscowej komórki AK,

Witolda de Nisau– syna Mari, która była członkiem AK i Bogdana który był założycielem Polskiej Organizacji Wojskowej w Glinojecku,

Władysława Miładowskiego – podporucznika, żołnierza AK- urodzonego w Glinojecku,

Jadwigę Marię Gąsowską– do 1939 roku pracownicę cukrowni Izabelin, instruktorkę szkolenia sanitarnego w AK,

Mieczysława Wodzyńskiego – urodzonego w Luszewie, żołnierza AK,

Janinę Jadwigę Żórawską – ostatnią właścicielkę dóbr Luszewo, kierowniczkę w dziale Łączności Wewnętrznej w Komendzie Głównej ZWZ,

Władysława Bolesława Ciemniewskiego – urodzonego w Luszewie, żołnierza AK,

Henryka Zwierzchowskiego – urodzonego w Kondrajcu, żołnierza Komendy Głównej AK,

Jana Zwierzchowskiego – urodzonego w Kondrajcu, żołnierza Komendy Głównej AK,

Lucjana Zygmunta Giżyńskiego – urodzonego w Śródborzu, dowódcę batalionu AK,

Karolinę i Irenę Glinojeckie –które zginęły w egzekucji ludności cywilnej,

Irenę Gliszewską –  urodzoną w Glinojecku, sanitariuszkę w AK.

75 rocznica Powstania Warszawskiego – Glinojeck.info