II WYMARSZ SZLAKIEM POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH

data: 2 lutego, 2022

29 stycznia o godzinie 11 rozpoczęły się uroczyste obchody rocznicy Powstania Styczniowego. Członkowie Jednostki Strzeleckiej 1863 zebrali się na ulicy Ciechanowskiej w Glinojecku, gdzie na budynku dawnego hotelu robotniczego cukrowni Izabelin umieszczona jest tablica pamiątkowa poświęcona Kazimierzowi Wolskiemu, pod którego dowództwem wyruszył oddział powstańczy z Glinojecka. Wartę honorową wystawiła JS 1863 oraz Stowarzyszenie Historyczne Gloria Victis z Wieruszowa. Kilka słów powiedział i powitał przybyłych przewodniczący Rady Miasta i Gminy Glinojeck Grzegorz Sikorski. Przekazał dowódcy jednostki pamiątkową tablo ze zdjęciami Kazimierza Wolskiego, cukrowni i tablicy. Rys historyczny wydarzeń sprzed 159 lat, na terenie Glinojecka, przedstawił dowódca jednostki Artur Zybała. Przez członków Stowarzyszenia Lokalni Płońsk i JS 1863 zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Wymarsz z dwoma przystankami w Kowalewku i Zygmuntowie zakończył się w murach powstającego w Uniecku Muzeum Powstania Styczniowego 1863- 1864.

Przed budynkiem muzeum został zrekonstruowany obóz powstańczy, wraz z licznie uzbrojonymi żołnierzami czekał na przybyłych Kazimierz Wolski (w tej roli Zbigniew Konopka), konie (z Ośrodka Jeździeckiego Amazonka z Jeżewa-Wesel) oraz kobiety w strojach żałobnych i biżuterii z epoki (członkowie Gloria Victis).

Wewnątrz muzeum zaprezentowano wystawę książek, dokumentów, ksiąg liturgicznych, białej broni i biżuterii z lat przed i popowstańczych Wygłoszono również prelekcje. Genezę powstania, jego trwanie i upadek przedstawił dr. historii Rafał Zgorzelski, rolę kobiet w powstaniu, ich zaangażowanie i bohaterstwo, oraz umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy przedstawili członkowie stowarzyszenia Gloria Victis. Odznaczenie In Memoria Gloria Victis”, za kultywowanie historii, przyznawane przez Romualda Sadowskiego z Klubu Historycznego 1863.pl. otrzymał Jan Rejniak z Wiśniewa.

Muzeum, za pośrednictwem Wojciecha Koziorowskiego z Łodzi otrzymało eksponat – oryginalną mapę Królestwa Polskiego z 1863 roku. Placówka otrzymała jeszcze dwie tablice od ks. proboszcza parafii Unieck Piotra Chojnowskiego, przedstawiającą nagrobek Tomasza Kolbe – dowódcy walk pod Rydzewem i od redakcji glinojeck.info kopię mapy bitew i potyczek stoczonych podczas powstania.

Na uwagę zasługują członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Zygmuntowie i Koła Gospodyń Wiejskich Tradycja w Szyjkach, które to z własnych środków przygotowały dla wędrujących obfite poczęstunki. Zabezpieczenie dróg dla bezpiecznego przemarszu oraz zabezpieczenie medyczne zapewniła OSP Szyjki.

30 stycznia, w świątyni w Uniecku, została odprawiona Msza św. w intencji poległych Powstańców Styczniowych oraz z okazji jubileuszu 10 rocznicy nadania szkole w Uniecku imienia Powstańców Styczniowych. Przed eucharystią kilka słów powiedziała dyrektor szkoły Anna Ossowska. Na powstańczej mogile znajdującej się na cmentarzu parafialnym złożono kwiaty i zapalono znicze.

Zdjęcia z uroczystości

Msza Święta

Złożenie wieńców