30 kwietnia w Lesie Ościsłowskim odbyły się uroczystości upamiętniające mieszkańców regionu, którzy zostali zamordowani podczas II Wojny Światowej. Dokładna liczba osób, które swoje życie oddali za wolność Ojczyzny i spoczywają w tymże lesie nie jest znana, szacuje się ją od ok. 2 tysięcy osób. Po jednej stronie drogi spoczywają więźniowie polityczni, żołnierze AK zamordowani przez ciechanowskie Gestapo. Wśród nich znajdują się groby dwóch kapłanów: Jana Karwowskiego, proboszcza parafii Krasne i Stanisława Nowakowskiego proboszcza parafii Węgrzynowo. Po drugiej stronie drogi znajduje się miejsce wiecznego spoczynku chorych i niepełnosprawnych, którzy zostali zamordowani w wyniku przeprowadzonej przez hitlerowców 20 lutego 1940 roku zbrodniczej akcji pod kryptonimem Łaskawa śmierć.
Program patriotyczno-religijny pod tytułem „Pamięci tych, którzy do Niepodległej szli…” przygotowali uczniowie ZSO im. Żołnierzy Armii Krajowej w Ościsłowie pod kierunkiem Bożeny Załuskiej, Magdaleny Witkowskiej i druhny Katarzyny Wachnik. Członkowie społeczności szkolnej z tej placówki szerzą lokalny patriotyzm i nie pozwalają zapomnieć o tragediach, które wydarzyły się na terenie ich „Małej Ojczyzny”. O przypadającej w tym roku 1050 rocznicy Chrztu Polski przypomnieli uczniowie najmłodszych klas, natomiast członkowie Wielopoziomowej drużyny Harcerskiej Płomyki Nadziei przygotowali program słowno-muzyczny i pełnili wartę honorową przy grobach pomordowanych. Drużyna harcerska godnie kultywuje wartości żołnierzy Armii Krajowej, jednocześnie wypełniając i realizując treść przyrzeczenia harcerskiego.
Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii Sulerzyż ks. Janusz Rumiński, kazanie wygłosił ks. Mieczysław Białowąż.
Uroczystość uświetniła orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Glinojecka pod batutą Witolda Nowakowskiego.
W uroczystości zorganizowanej przez burmistrza Miasta i Gminy Glinojeck Waldemara Godlewskiego i sołtys Ościsłowa Bożenę Banasiak wzięli udział: poseł RP Robert Kołakowski, starosta ciechanowski Sławomir Morawski, wicestarosta Andrzej Pawłowski, radni powiatu ciechanowskiego i radni Miasta i Gminy Glinojeck, przedstawiciele policji, wojska, straży pożarnej, nadleśnictwa, kombatantów, Związku Piłsudczyków Okręg Ciechanów, Stowarzyszenia Narodowy Ciechanów, poczty sztandarowe, członkowie lokalnej społeczności.
Po uroczystej Eucharystii delegacje złożyły na grobach pomordowanych wieńce i zapalono na nich znicze. W tym roku została postawiona tablica pamiątkowa, na której umieszczono nazwiska osób, których tożsamość udało się potwierdzić.
[informacje: ZSO im. Żołnierzy Armii Krajowej w Ościsłowie]