22 stycznia przypadała 153 rocznica wybuchu powstania styczniowego. Powstanie narodowe obejmowało swym zasięgiem nie tylko Królestwo Polskie, ale również Litwę, Białoruś i Ukrainę. Skierowane było przeciw Rosji, spowodowane nasilającym się rosyjskim uciskiem narodowym.
12 czerwca 1864 roku na cmentarzu w Dziektarzewie pochowano około 20 powstańców poległych podczas potyczek pod Rybitwami, Goszczycami i Kiełkami. Miejsce ich pochówku usytuowane jest naprzeciw bramy głównej cmentarza. Jest to kapliczka ustawiona na niewielkim kurhanie, murowana z cegły i otynkowana. Wejścia na teren strzeże drewniana brama z 1917 roku, obok rosną lipy liczące 70-120 lat.
Od dwóch lat ks. Rafał Michalak wraz z władzami gminy Baboszewo i mieszkańcami parafii upamiętnia ten dzień, organizując plenerową imprezę rodzinną. Uroczystość rozpoczyna się Mszą św. w dziektarzewskiej świątyni pod wezwaniem św. Katarzyny. Po liturgii wszyscy zebrani udają się pod powstańczą mogiłę.
Po zakończeniu części religijno-historycznej rozpoczyna się festyn na placu przy kościele, na którym można skosztować potraw i słodkości, posłuchać występów muzycznych, obejrzeć pokazy umiejętności druhów OSP potańczyć, wziąć udział w konkursach oraz loterii fantowej. Tradycją jest też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku.
W roku 2015 swoje umiejętności zaprezentowała Orkiestra Dęta OSP w Krajkowie pod batutą Rafała Grabowskiego; uczniowie Zespołu Szkół w Polesiu, pod kierownictwem Sławomira Kostulskiego, przedstawili scenki historyczne, natomiast zagadnienia ratownictwa przybliżyli strażacy OSP z Baboszewa. Aleksandra Katarzyna Maluda promowała swoją książkę Rok 1863 opowieść o miłości, wojnie i gotowaniu. Niezaprzeczalną atrakcją byli członkowie klubu FREEWIND z Glinojecka i ich lśniące motocykle. W każdym z konkursów rozdane były cenne nagrody. Fundatorem jednej z głównych nagród było MiG Glinojeck.
Powstanie styczniowe w Glinojecku i Uniecku: https://glinojeck.info/historia-sprzed-150-lat/