Rajd rozpoczął się od krótkiej prelekcji dotyczącej Polskiego Państwa Podziemnego oraz od zapalenia zniczy przy pomniku Edwarda Piątkowskiego i tablicy upamiętniającej powstanie styczniowe. Następnie rowerami przez Żeleźnię, Giżynek, Giżyn, Wólkę Rydzewską grupa jechała do celu podróży. Po drodze uczestnicy zatrzymali się przy najstarszej w regionie przydrożnej kapliczce pochodzącej z 1823r. oraz przy drewnianej kapliczce z XIX wieku. Po dotarciu na miejsce, do Rydzewa, uczniowie wysłuchali krótkiego wystąpienia Jacka Hryniewicza dotyczącego bitew pod Rydzewem. Miało to miejsce przy pomniku Tomasza Kolbego, jednego z dowódców powstania styczniowego na Mazowszu. 5 maja 1863r. miała miejsce druga bitwa pod Rydzewem, podczas której ok. 80 Polaków zostało zaatakowanych przez ponad 800 Rosjan. Tomasz Kolbe razem z kilkunastoma żołnierzami odpierał ataki rosyjskie, umożliwiając odwrót pozostałym Polakom. Dowódca oraz powstańcy zginęli w walce. Dzięki bohaterskiemu czynowi Kolbego bitwa ta nosi nazwę „mazowieckie Termopile”.
Po krótkim odpoczynku wszyscy uczestnicy rajdu wrócili do Glinojecka. Planowany był także przyjazd do Unierzyża, gdzie Tomasz Kolbe został pochowany, ale nie wystarczyło na to czasu.
W wycieczce wzięło udział ok. 25 osób pod opieką nauczycieli: Jacka Hryniewicza – historyka oraz Marka Robakiewicza – geografa.