Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 roku, jednak z powodu II wojny światowej od 1939 roku zakazane było obchodzenie uroczystości. Dzień odzyskania niepodległości wrócił do kalendarzy dopiero w 1989 roku podczas przemian systemowych.
Z okazji Dnia Niepodległości w całej Polsce organizowane są m.in. różnego rodzaju akcje, marsze, manifestacje. Tradycyjnie w Glinojecku obchody miały miejsce w parafialnym kościele i M-GOK. Nieco wcześniej, 8 listopada, święto odzyskania wolności zostało upamiętnione w glinojeckich szkołach. W każdej z nich została przypomniana historia i ważne zdarzenia z trudnej dla Polski epoki. Dyrektorzy placówek oświatowych podczas swoich przemówień zaznaczyli, że wolność i niepodległość nie są dane na zawsze, ale w trudnych dla Ojczyzny chwilach Polacy muszą się jednoczyć aby tej suwerenności nie utracić.
Szkoła Podstawowa:
W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Glinojecku uroczysty apel został przygotowany przez uczniów z klasy IVb pod okiem katechetki Marzeny Rubinkowskiej, zaś chórzyści śpiewali przy akompaniamencie nauczyciela Magdy Jędrzejewskiej. Dzieci pokazały drogę Polski przez zabory – od niewoli, przez powstania: listopadowe i styczniowe, I wojnę światową, aż do powrotu na mapę Europy . Wyświetlony został krótki film o Bohaterach, którym zawdzięczamy niepodległość.
Gimnazjum:
Akademia przy gimnazjalnym kąciku patrona szkoły Marka Kotańskiego została opracowana przez nauczycieli Bożenę Pyszniewską i Aldonę Wiśniewską. Uczniowie zaprezentowali wiersze nawiązujące tematyką do etapów odzyskiwania suwerenności przez Ojczyznę. Po uroczystości delegacja uczniów zapaliła znicze przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Liceum Ogólnokształcące:
Reymontowcy z I klasy, przyszykowani przez polonistkę Agnieszkę Markowską, skłonili społeczność szkolną do refleksji przez dojrzałe przedstawienie historii odzyskania niepodległości. Na koniec spotkania wszyscy zaśpiewali patriotyczne pieśni ze śpiewnika przygotowanego przez chórzystów z Aldoną Wiśniewską na czele.
Główne obchody Święta Niepodległości – kościół i M-GOK:
Uroczysta Msza św. została odprawiona przez proboszcza ks. Adama Staniszewskiego o godz. 15:00. Do oprawy przyczynili się: Zespół Ichtis oraz Orkiestra Dęta OSP w Glinojecku. Po Mszy św. Orkiestra Dęta pod batutą Witolda Nowakowskiego przemaszerowała do budynku M-GOK, gdzie nastąpiła druga część obchodów.
Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Żołnierzy Armii Krajowej w Ościsłowie, dzieci z tamtejszego Punktu Przedszkolnego oraz harcerze z drużyny Płomyki Nadziei zaprezentowali akademię słowno-muzyczną. Całość została przygotowana dzięki Annie Radziejewicz, Katarzynie Wachnik, Magdalenie Witkowskiej i Bożenie Załuskiej. Następnie wystąpiła Orkiestra Dęta, prezentując program patriotycznych pieśni wraz z adnotacjami dotyczącymi ich historii. Na zakończenie muzycy zagrali wiązankę muzyki popularnej oraz filmowej.
Niepokojąca była jednak frekwencja na głównych obchodach. W tym najważniejszym dla Polaków dniu, wolnym od pracy, widać puste ławki w kościele oraz ledwo zajęte miejsca w M-GOKu. Na ulicach miasta, przy domach, zabrakło wywieszonych flag – pojawiły się na nielicznych posesjach. Jak to świadczy o patriotyzmie glinojecczan i pamięci o ludziach, którzy przelali krew za nas i Ojczyznę?