Uroczystości patriotyczno-religijne w Dziektarzewie

data: 20 lipca, 2014

12 czerwca 1864r. pochowano na cmentarzu w Dziektarzewie ok. dwudziestu Powstańców Styczniowych poległych w czasie potyczek pod Rybitwami, Goszczycami i Kiełkami. W 150 rocznicę tego wydarzenia odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne w Dziektarzewie.

O godz. 11:30 została odprawiona uroczysta msza św. w intencji poległych powstańców. Msze celebrował i wygłosił okolicznościowe kazanie miejscowy duszpasterz ks. Rafał Michalak. Po mszy uczestnicy uroczystości wraz z orkiestrą OSP Glinojeck udali się na pobliski cmentarz, gdzie Wiesław Kupniewski – dyr. Szkoły w Polesiu przypomniał pokrótce wydarzenia sprzed 150 laty. Po zapaleniu zniczy i oddaniu hołdu poległym wszyscy zebrani powrócili krokiem marszowym na plac przed kościołem, gdzie rozpoczął się festyn patriotyczno-rodzinny „Gloria Victis” dla uczczenia poległych bohaterów Powstania Styczniowego. W ramach festynu orkiestra z Glinojecka uraczyła zebranych wiązanką melodii piosenek wojskowych i patriotycznych. Uczestnicy mogli skosztować miejscowych specjałów przygotowanych przez parafian: grochówkę wojskową serwowaną z kuchni polowej, smalec i ogórki małosolne wraz z chlebem pieczonym przez miejscowe gospodynie. Wielkim powodzeniem cieszyły się kiełbaski z grilla oraz ciasta i wypieki przygotowane przez ponad 40 gospodyń. Dużą atrakcją był podpiwek i swojski kompot. Oprócz wyśmienitych kulinariów w ramach festynu odbyły się różne konkursy i rywalizacje: rzut beretem dla pań, przeciąganie liny, bieg w workach dla rodziców i dzieci, rozgrywki m.in. w badmintona i piłkę siatkową. Dużą popularnością cieszyła się loteria fantowa, oraz pokaz działania wozu strażackiego. Finałem festynu było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych (rozdano ponad  250 śpiewników) na zakończenie odbyło się losowanie nagrody głównej wśród uczestników loterii i konkursów, która był nowy rower.Dochód z loterii i ofiar składanych przy okazji kosztowania dziektarzewskich smakołyków przeznaczony został na renowację grobu powstańców, po odliczeniu kosztów własnych zebrano ok 2 tys.



tekst: ks.Rafał Michalak

1 Comment

  1. Patriota

    24 lipca 2014 at 22:10

    Świetna uroczystość. Szkoda, że w Glinojecku nikt nie upamiętnił tego wydarzenia. Nie została nawet odnowiona tablica na hotelu.