DZIAŁALNOŚĆ M-GOPS W 2013

data: 17 kwietnia, 2014

13.Wydatki w ramach projektu systemowego.

Kontynuowano realizację projektu systemowego pn. „Spróbuj zmienić swoje życie” realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Projekt skierowany był do osób z terenu Miasta i Gminy Glinojeck spełniających kryteria: są osobami zarejestrowanymi w PUP, kwalifikują się do świadczeń z pomocy społecznej, posiadają wykształcenie podstawowe, gimnazjalne, zawodowe lub średnie. W ramach tego projektu organizowane były szkolenia zawodowe :

Malarz – tynkarz – 2 osoby

Prawo jazdy kat. B – 8 osób

Ponadto organizowano dla beneficjentów spotkania indywidualne i grupowe z psychologiem, doradcą zawodowym oraz trening umiejętności życiowych i interpersonalnych.

Wszyscy beneficjenci ostateczni ukończyli szkolenia z wynikiem pozytywnym i uzyskali stosowne zaświadczenia.

Celem nadrzędnym projektu była integracja społeczna i stworzenie warunków do podejmowania aktywności zawodowej klientów MGOPS w Glinojecku.

Celem szczegółowym projektu było: nabycie wiedzy w zakresie poruszania się na otwartym rynku pracy, wzmocnienie psychologiczne osób bezrobotnych, zdobycie/podwyższenie kwalifikacji zawodowych ułatwiających podjęcie zatrudnienia, konsultacje z lekarzem medycyny pracy. Najbardziej aktywnym beneficjentom szkolenia umożliwiły pozyskanie pracy .

Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zajmuje się szeroko rozumianą pracą socjalną, poradnictwem, interwencjami. Pomaga i wspiera rodziny w każdej trudnej sytuacji życiowej, pomaga w załatwianiu spraw w urzędach i instytucjach, w uzyskaniu orzeczeń o niepełnosprawności, ustanowieniu rodzin zastępczych, załatwieniu sprzętu rehabilitacyjnego, należnych świadczeń z ZUS, alimentów, postanowień sądu, pomaga wypełniać dokumenty, pisać podania, CV, wnioski, pozwy do sadu, wypełnia PIT-y swoim podopiecznym. Kieruje do właściwych instytucji pomocowych, pomaga znaleźć zatrudnienie a także rozwiązywać trudne sprawy urzędowe, rodzinne czy sąsiedzkie. Występuje również do sadu o wgląd w funkcjonowanie rodziny, gdy niepokojąca jest sytuacja dzieci. Pracuje również z rodzinami dotkniętymi przemocą w ramach ,, Niebieskiej Karty” i Zespołu Interdyscyplinarnego. Realizując swoje zadania współpracuje z szeregiem instytucji, między innymi: z Urzędem Gminy, ze szkołami, pedagogami szkolnymi, z prokuraturą, sądem, kuratorami sądowymi i społecznymi, komornikami, ze służbą zdrowia, policją, stowarzyszeniami, PCPR, oraz innymi ośrodkami i instytucjami działającymi w zakresie pomocy społecznej i niosącymi pomoc potrzebującym.

Współpracuje również ze schroniskiem dla bezdomnych – Dom dla Osób Starszych „Monar–Markot” Dreglin 7, oraz Domem dla Osób Bezdomnych i Najuboższych w Trzciance Rawie Mazowieckiej . Z terenu naszej gminy 10 mężczyzn przebywa w schroniskach dla bezdomnych.

Ośrodek Pomocy organizuje również zbiórkę używanej odzieży, mebli, sprzętu gospodarstwa domowego, które przekazywane są podopiecznym naszego ośrodka.

Problemy rodzin zamieszkujących na naszym terenie stara się rozwiązywać wspólnie z różnymi instytucjami. Jednak nie wszystkie rodziny, osoby przyjmują kierowaną pomoc. Niektórym z nich zależy tylko na pomocy finansowej wykorzystując luki prawne, są też tacy którzy odrzucają wszelkie formy aktywizujące, umożliwiające im wyjście z trudnej sytuacji.

Opracowano na podstawie sprawozdania z działalności M-GOPS w Glinojecku
Poprzednia strona4 z 4Następna strona