Następnie powitano przybyłych na uroczystość: Leszka Wróblewskiego (Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii) przedstawicieli mediów, Dyrektora Gimnazjum w Glinojecku – Lecha Boniewskiego, grono pedagogiczne i uczniów.
W trakcie apelu wykonywane były przez uczniów utwory literackie i wokalno-instrumentalne wywołujące refleksje nad ludzką egzystencją (m. in. Dżem „Do kołyski”, Dzieci ulicy „Pomóż mi”).
Zaprezentowana została również krótka scenka teatralna o charakterze profilaktycznym, traktująca o uzależnieniu od narkotyków i konsekwencjach nałogu.
Kolejnym punktem akademii było podsumowanie rywalizacji uczniów. Do zadań gimnazjalistów należały konkursy: wiedzy o Kotanie, na najlepszy plakat obrazujący sentencję „Sobą być – mądrze żyć”, utworzenie krzyżówki z hasłem „Marek Kotański”, zaprezentowanie w dowolnej formie literackiej słów Patrona szkoły „Daj siebie innym”. Nagrody dla zwycięzców zostały ufundowane ze środków pozyskanych przez Leszka Wróblewskiego z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii.
Program uroczystości przygotowany został przez nauczycielki: Ewę Jędrzejewską, Elżbietę Kapczyńską i Magdalenę Witkowską.
Na zakończenie głos zabrał dyrektor szkoły. Podsumował apel i zapewnił zebranych o swoim zdrowym, wolnym od narkotyków stylu życia.
Dalsza część obchodów Dnia Kotana odbyła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Glinojecku. Tam czekał Jarosław Tioskow z zespołu „Kasa Chorych”. Na początku swojego wystąpienia opowiedział historię bluesa oraz w jaki sposób ten gatunek muzyczny dotarł do naszego kraju. Swoją wypowiedź uzupełniał śpiewając i grając na gitarze różne utwory, utrzymane w minorowym nastroju . Mówił o złych warunkach higienicznych w jakich powstawały narkotyki w Polsce. Przytaczając biografie muzyków, którzy po nie sięgali, ostrzegł widownię przed konsekwencjami zażywania tych środków.