OBCHODY 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

data: 24 grudnia, 2018

W całej Polsce hucznie obchodzono ten szczególny dla naszego narodu dzień. Oprócz centralnych, ogólnopolskich imprez, koncertów itp., w każdej z miejscowości naszej Ojczyzny miały miejsce lokalne imprezy, spotkania, apele, koncerty i wydarzenia.

W Glinojecku mieliśmy możliwość uczestniczyć w:

10 LISTOPADA

W świątyni parafialnej członkowie chóru i kół różańcowych przygotowali program, w którym poezją i muzyką pieśni patriotycznych wspomniano bohaterów ostatnich 100 lat. Program opracowała Anita Pniewska.

11 LISTOPADA

Obchody rozpoczęły się w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury. Można było posłuchać utworów patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej OSP, oraz kilku piosenek w wykonaniu Andrzeja Ładowskiego. Przed MGOK został posadzony Dąb Niepodległości, ufundowany przez Dom Kultury i grupę motocyklową FREEWIND. Uroczystego wkopania dębu dokonali: burmistrz Łukasz Kapczyński, przewodniczący Rady MiG Glinojeck Grzegorz Sikorski, proboszcz ks. Adam Staniszewski, komendant OSP w Glinojecku Lesław Nowakowski, prezes grupy motocyklowej Paweł Ziejewski, przedstawiciel harcerzy Miłosz Markwat.

Wszyscy zebrani przeszli w pochodzie niepodległości na ul. Ciechanowską, gdzie pod tablicą upamiętniającą postać Kazimierza Wolskiego, dowódcy oddziału powstańczego w powstaniu styczniowym, zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Marsz niepodległości prowadzony przez grupę motocyklową, z pochodniami, sztandarami, flagami, przy dźwiękach utworów patriotycznych wykonywanych przez orkiestrę, z udziałem harcerzy, strażaków i licznie zgromadzonych mieszkańców przeszedł do kościoła parafialnego na uroczystą eucharystię.

We Mszy św. z uroczystą oprawą wszystkich stanów oraz chóru parafialnego i orkiestry, sprawowanej przez ks. proboszcza, uczestniczyły poczty sztandarowe OSP Glinojeck, Szyjki, Malużyn, Ościsłowo, szkoły podstawowej, oddziałów gimnazjalnych, liceum oraz Rycerzy Jana Pawła II. W darach ofiarnych została przyniesiona flaga narodowa przekazana przez premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz potwierdzenia różańców odmówionych w intencji Ojczyzny.

Ostatnim punktem programu, odbywającym się na placu przy kościele, był pokaz Teatru Ognia Widmo. Można było skosztować grochówki przygotowanej przez motocyklistów.

18 LISTOPADA

   Uroczystą Mszą św. rozpoczął się koncert Fundacji TAK DLA RODZINY, w ramach projektu POLONIA RESTITUTA-TU JEST NASZ DOM. Po eucharystii na terenie przy kościele, z inicjatywy rycerzy Jana Pawła II, został wkopany Dąb Niepodległości, poświęcony przez Biskupa Płockiego Piotra Liberę, ufundowany przez Lasy Państwowe we współpracy z Wydziałem ds. Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej. Teren został przygotowany i oznaczony pamiątkową tabliczką przez członków Zakonu Rycerzy Jana Pawła II. Uroczystego wkopania dębu dokonali: proboszcz ks. Adam Staniszewski, poseł na sejm RP Anna Cicholska, przedstawiciel chóru parafialnego – organista – Dawid Małecki, kapelmistrz orkiestry OSP Witold Nowakowski, przedstawiciel druhów OSP Jan Gadomski, drużynowe ZHP – z Ościsłowa Katarzyna Wachnik, z Glinojecka Aneta Betlewicz, przedstawiciel rycerzy JPII Grzegorz Lewandowski, z Kół Żywego Różańca Elżbieta Kuminiarczyk, członek Apostolatu Margaretka Kazimierz Wiśniewski, przedstawiciel ministrantów Bartosz Kuminiarczyk.

Główna część koncertu miała miejsce w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej. Na początku zaprezentowały się przedszkolaki z Przedszkola Niepublicznego Akademia Małego Smerfa oraz Miejsko – Gminnego przedszkola w Glinojecku. Potem nastąpiły prezentacje artystyczne uczniów i harcerzy ze Szkoły podstawowej im. Marii Konopnickiej w Glinojecku oraz Szkoły Podstawowej im Żołnierzy Armii Krajowej w Ościsłowie, uczniów ze Szkoły Podstawowej w Woli Młockiej i Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. St. Reymonta w Glinojecku. Występy poprzedzone były zorganizowanymi blokami warsztatów historycznych, muzycznych i plastycznych prowadzonych w ramach projektu przez fundację Tak dla Rodziny.

Gośćmi koncerty byli: zespół Julia i Grzegorz, Marta i Paweł Stawińscy z córką Polą, zespół Moja Rodzina oraz zespół Wisła z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, który wraz z aktorami Teatru Dramatycznego w Płocku przedstawili program artystyczny Polonia Restituta. Koncert poprowadził aktor Adam Woronowicz.

Nastąpiło także rozstrzygniecie konkursu historycznego i wręczenie nagród jego laureatom.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa Niezłomni jak stal, upamiętniająca lokalnych bohaterów, tych wywodzących się z Glinojecka lub tutaj żyjących, których losy i postawa oraz zaangażowanie w proces odzyskania niepodległości są warte przypomnienia i zapamiętania. Prezes fundacji Artur Wiśniewski zachęcał zebranych do czerpania z rodzinnych archiwów, przypominania przeszłości, pokazywania dzieciom lokalnej historii, bo patriotyzm to także więzi rodzinne, pielęgnowanie tradycji i kultury.

Wszyscy zebrani otrzymali chorągiewki w barwach narodowych, katalog wystawy i śpiewnik z tekstami pieśni patriotycznych wraz z zamieszczonym w nim dodatkiem o lokalnych bohaterach.

Projekt został dofinansowany ze środków wieloletniego programu dotacyjnego Niepodległa na lata 2017-2022.

Wystawę można zobaczyć w sali widowiskowej MGOK w Glinojecku.