Rok 1920 w Glinojecku

data: 15 sierpnia, 2023

Bitwa Warszawska trwała od 12 do 25 sierpnia. Według zachodnich historyków uznana jest za osiemnastą, przełomową bitwę w historii świata (zatrzymanie ekspansji bolszewickiej na Polskę i Europę), Toczyła się na rozległym obszarze – od Włodawy nad Bugiem po Działdowo. Do jednego z mało znanych, ale znaczących epizodów zmagań z wojskami sowieckimi, które dotarły na północne Mazowsze, należą walki w okolicach Glinojecka.

VIII   brygada kawalerii, która była w Drozdowie, otrzymała rozkaz skręce­nia na Glinojeck i posuwania się w kierunku północno-wschodnim jako kolumna lewa, na równej wyso­kości z piechotą wchodzącą w skład 18 dywizji. Brygada zajęła Glinojeck 14 sierpnia o godz. 17, po krótkiej walce. Zostało wziętych 513 jeńców i 40 karabinów. Pracownicy cukrowni Izabelin postanowili własnymi środkami utrzymać w budynkach fabryki szpital polowy na l0 łóżek.

Z 20 na 21 sierpnia 1920 roku, na nocleg do Glinojecka ściągnął 201 Ochotniczy Pułk Szwoleżerów. Mieszkańcy Glinojecka bardzo serdecznie przyjęli naszych żołnierzy. Były to pierwsze oddziały, które wkraczały do wiosek wprost po cofnięciu się nieprzyjaciela. Wzdłuż drogi przygotowane były pełne kosze lub fartuchy chleba. Witały ich rozradowane twarze i roześmiane oczy, wznoszono okrzyki.
Dziewczęta stroiły konie, broń i mundury kwiatami. Cieszyły się na widok barwnych ułanów, a starsze kobiety żegnały krzyżem mijające je oddziały. Mężczyźni służyli chętnie wskazówkami, przeprowadzali, objaśniali.

Rok 1920 – Stanisław Maciej Jaroński  (pierwszy z prawej) Zdjęcie rodziny Sznajder

Żołnierze z Gminy Glinojeck w 1920 roku:

Do armii (ochotniczej) wstąpili: Jan KoperskiAntoni Józefkowicz, Wacław Bielski, Adam Murasiewicz (z Glinojecka) Wacław Drozdowski (z Zalesia), Walenty Grala (z Ogonowa), Czesław Kurzęcki (z Rumoki) , Stanisław Dąbowski (z Sulerzyża), Stefaniak (z Bud Rumockich),Wincenty KANIECKI ( z Fałstynowa ), Czesław Jankowski, Konstanty Bober, Józef Kraszewski, Wacław Szerszeński, Dominik Bukowski (z Ościsłowa)

Zygmunt Broniewski ps. Bogucki  syn byłego dyrektora Cukrowni ,,Izabelin” Bohdana Broniewskiego 

Trzech synów  Maksymiliana Łebkowskiego byłego dyrektora Cukrowni „Izabelin”.

Bitwa Warszawska na terenach gminy Glinojeck – Glinojeck.info
,,Cud nad Wisłą”………i Wkrą – Glinojeck.info
Z kart historii – Rok 1920 – Glinojeck.info